Wykorzystanie kurtyn chłodniczych w domu


Poważne zmiany klimatyczne, obserwowane od dłuższego czasu na całym świecie, prowadzą do coraz wyższych temperatur i suszy na wielu obszarach, co sprawia, że wydajne chłodzenie pomieszczeń staje się sprawą pierwszej wagi. Doskonałą alternatywą dla chłodzenia zasilanego energią elektryczną są kurtyny chłodnicze.

Zazwyczaj spotykamy kurtyny chłodnicze w zakładach spożywczych lub na magazynach. Jednak właściwie wykorzystane pozwalają poprawić efektywność energetyczną w domu lub biurze. Badania naukowe pokazują, że to okna odpowiadają za około 30% wszystkich strat ciepła w budynku, poza tym są źródłem nasłonecznienia podczas gorących letnich miesięcy. Chociaż wymiana starych okien na modele energooszczędne jest często zalecana w celu zmniejszenia strat ciepła i poprawy efektywności energetycznej, procedura taka jest zazwyczaj niezwykle kosztowna i może wymagać bardzo poważnych modyfikacji konstrukcyjnych. Natomiast kurtyny termiczne są stosunkowo tanim sposobem na kontrolowanie przeciągów, zmniejszenie strat ciepła w zimowe dni i ograniczenie nadmiernego nasłonecznienia gorącym latem. Dlatego właśnie poprawa efektywności energetycznej okien poprzez wykorzystanie praktycznych kurtyn chłodniczych może pozwolić na obniżenie rachunków za prąd i poprawić wymiernie komfort termiczny w pomieszczeniach.

Jak w praktyce działają takie kurtyny chłodnicze? Otóż są one wykonane z kilku warstw materiałów, które zapewniają opór cieplny, zapobiegając jednocześnie przenikaniu lub przewodności cieplnej. Zazwyczaj zbudowane są z trzech warstw, chociaż na rynku dostępne są również kurtyny dwu i czterowarstwowe. Dodać należy, że wcale nie psują one aranżacji danego pomieszczenia. Zazwyczaj pokryte są rodzajem dekoracyjnej tkaniny, bawełny lub nawet jedwabiu. Warstwa środkowa natomiast może być wykonana z pianki, filcu, grubej waty bawełnianej lub innego materiału odpornego termicznie. Trzecia warstwa, podkład, służy jako podszewka chroniąca wewnętrzną warstwę przed działaniem promieni słonecznych. Kurtyna chłodnicza tworzy w ten sposób swoistą martwą przestrzeń między oknem a pomieszczeniem, co zmniejsza ilość infiltracji powietrza i przenoszenia ciepła.