Systemy osłonowe


Zdecydowanie każdy z nas potrzebuje prywatności, swojego kąta. Nikt nie chce być podglądany lub sytuacji gdy sąsiedzi widzą wszystko co dzieję się w naszym domu. Aby temu zapobiec, używamy systemów osłonowych, czyli rolet i żaluzji.

Zarówno rolety jak i żaluzje możemy podzielić na kilka grup, szczególnie te pierwsze. Wśród rolet możemy wyróżnić:
-Rolety wolnowiszące – najprostszy system, w którym tkanina jest przyklejana do poprzecznej ułożonej rurki aluminiowej. Rolety te są montowane do sufitu czy ściany.
-Rolety w kasecie – to rolety, w których wałek z tkaniną jest estetycznie zabudowany w kasecie wyprodukowanej z PCV lub aluminium. Systemy te odznaczają się zdecydowanie estetyczniejszym wyglądem w porównaniu do rolet wolnowiszących i mniej się brudzą.
-Rolety plisowane – wyjątkowo funkcjonalny rodzaj osłon okiennych, ponieważ w plisach można niezależnie podnosić i opuszczać górny i dolny profil rolety na okna dachowe poznań. Ułatwia nam to kontrolowanie którą część okna chcemy mieć zasłonięta na dany moment.
Jeśli chodzi o żaluzje, rozróżniamy żaluzje:
-Stałe – czyli takie, które są niezmiennie tak samo ułożone.
-Pionowe – złożone z pionowo zawieszonych tekstylnych pasów, taśm PVC lub aluminium
-Poziome – złożone z listewek taśm (lamel) aluminiowych, montowanych w drabinkach sznurkowych, przy pomocy których można zmieniać kąt ułożenia listewek.
Z pewnością można stwierdzić iż obydwa te systemy pomagają nam w życiu codziennym.